Wiskoza — jaki to materiał?

Wiskoza to tkanina celulozowa wykonana z miazgi drzewnej, znanej również jako Rayon. Po raz pierwszy został wyprodukowany w 1883 roku i jest trzecim najczęściej używanym materiałem tekstylnym na świecie. Szacuje się, że do 2025 r. jego produkcja osiągnie 6 mln ton rocznie. To sprawia, że ​​jest to dość zielony materiał, ale istnieje argument za i przeciw jego wykorzystaniu w modzie.

W przeciwieństwie do poliestru, wiskoza jest materiałem bardziej zrównoważonym, ponieważ pochodzi z zasobów naturalnych, a nie z pierwotnej miazgi. Jest produkowany w procesie Lyocell, w którym wykorzystuje się rozpuszczalnik o nazwie N-tlenek N-metylomorfoliny. Proces wytwarza mniej odpadów i dlatego jest przyjazny dla środowiska. Świetnie nadaje się również do mody, ponieważ dobrze komponuje się z odzieżą wizytową i półformalną.

Zastosowanie wizkozy w modzie

Najczęstszym zastosowaniem wiskozy w modzie jest bielizna i odzież sportowa. Jej wysokie powinowactwo do wody sprawia, że ​​jest wysoce oddychająca i wygodna. Ponadto jest odporny na drobnoustroje i mniej wydziela zapach, dzięki czemu idealnie nadaje się do noszenia przy skórze. Podczas gdy poliester lepiej nadaje się do artykułów wodoodpornych, takich jak płaszcze przeciwdeszczowe, wiskoza lepiej nadaje się do zapewnienia komfortu i ciepła. Nadaje się również na bieliznę – nikt nie nosi bielizny wykonanej z poliestru.

Wiskoza to tkanina organiczna wytwarzana w procesie wykorzystującym celulozę. Często jest mylony z wełną, bawełną lub lnem, ponieważ przypomina tę samą strukturę. Oprócz tego, że jest świetnym wyborem na bieliznę, jest również świetnym wyborem do tekstyliów domowych, ponieważ jest lekki i wszechstronny. Ten artykuł zawiera przegląd wykorzystania materiału w modzie.

W odzieży wiskoza pozyskiwana jest z miazgi drzewnej. Powstaje przez rozpuszczenie celulozy w roztworze chemicznym. Miąższ przędzie się we włókna, które można zamienić w nitki. Tkanina wiskozowa jest niezwykle miękka w dotyku, dzięki czemu jest dobrym wyborem na zasłony. Jest często używany w taftach i aksamicie. Ale jak wypada w porównaniu z naturalnym jedwabiem?

Wiskoza a sztuczny jedwab

Wiskoza to rodzaj sztucznego jedwabiu, pierwotnie znany jako sztuczny jedwab. Jest to ciecz, która powstaje w procesie. Jest również stosowany w celofanie, który jest innym rodzajem tkaniny. Dzięki temu jest materiałem naturalnym i biodegradowalnym. Możesz go nosić w ubraniach, które nie są wykonane z wiskozy. Tkanina jest miękka, wygodna i wytrzymała.

Materiał jest wykonany z pulpy drzewnej. Ale może być wykonany z bambusa. Jest to materiał przyjazny weganom. Jest wytwarzany przy użyciu roztworu chemicznego z pulpy drzewnej. Nie zanieczyszcza środowiska ani nie jest toksyczny, co czyni go pożądanym wyborem dla marek modowych. Pomimo swoich wegańskich referencji, wiskoza jest również bardzo uniwersalnym materiałem, dzięki czemu nadaje się na jedwabiste sukienki i stroje wizytowe.

Chociaż wiskoza jest włóknem naturalnym, ma wiele wad. Jest słabo chłonny i łatwo plami. Najlepiej nadaje się do tapicerki i jest wykonany z mieszanki poliestru i bawełny. Minusem jest to, że wiskoza nie jest tak wygodna jak włókna naturalne. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego jest zapoznanie się z metką swojej odzieży wiskozowej przed jej zakupem.

Tkanina może być wytrzymała i miękka w dotyku. Jest to rodzaj materiału półsyntetycznego. Jest często wykonany z bambusa i jest używany w odzieży i innych tkaninach. Wykorzystywany jest również w produkcji odzieży syntetycznej. Jednak jego wpływ na środowisko jest nadal nieunikniony. Jego zalety środowiskowe sprawiają, że jest to doskonały wybór do różnych celów. Na przykład jest używany w jedwabnych sukienkach i innych rodzajach odzieży.

Główną wadą wiskozy jest to, że łatwo się marszczy. Tkanina nie nadaje się do prania w pralce. Musi być czyszczony na sucho. Najlepszej jakości ubrania z wiskozy są łatwe w utrzymaniu. Te wykonane z poliestru są łatwe w pielęgnacji. Odzież wiskozowa dobrej jakości jest łatwa do czyszczenia. Wysokiej jakości odzież wiskozowa może być bardzo droga, ale nadal jest dostępna w przystępne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *