Ozdobne guziki – sposób na przemianę ubrań!

Ubrania mogą być nudne, inspirujące, „na specjalną okazję”, a także – jak to się mówi – do chodzenia po domu. Na szczęście to, co często nazywamy (nie pierwszej młodości) przechodzonym ubraniem można – używając ekologicznego nazewnictwa – zrewitalizować. Czasem wystarczy do tego kilka ozdobnych… guzików.

Elegancja w codziennym stroju. Po czym ją poznać?

Po czym poznać elegancką stylizację odzieżową? A chociażby po dbałości o szczegóły. Prawdziwy elegant (lub elegantka) dba o każdy, nawet najmniejszy element swojej codziennej garderoby. Owszem, nie musi być ona najwyższych lotów, ale powinna być dopracowana i to w najmniejszych szczegółach. Niektórzy znawcy mody twierdzą nawet, że do szeroko pojmowanej elegancji wiedzie w zasadzie dość prosta droga. Składa się ona z kilku kroków:

– stosowności, czyli umiejętności doboru odzieży do danej sytuacji,
– staranności, czyli dbałości o odzież,
– jakości, czyli na podwyższaniu standardu odzieży wchodzącej w skład codziennej garderoby,
– detalach, czyli dbałości o szczegóły.

Mówiąc wprost: kobieta lub mężczyzna, który zaczyna zwracać uwagę na guziki, z pewnością wchodzi na wyższy poziom poznawania, czym tak naprawdę jest elegancja.

Detale a rzeczywistość

Nasuwa się pytanie, czy tą samą drogą idzie producent – wydawałoby się – eleganckich ubrań – w których piękna, dopracowana jakościowo tkanina, jest wykończona… plastikowymi guzikami. Nic więc dziwnego, że są one swoistą miarą jakości tego, co nazywamy szykiem i elegancją. Z drugiej strony, takie podejście wśród sprzedawców jest naturalne. Można nawet założyć się, że 80 – 90 procent panów i pań nie zwróci uwagi na tak subtelne elementy odzieżowej stylizacji. Skutkiem tego, do produkcji odzieży wykorzystuje się coraz to słabsze materiały, a sprzedawcy – idąc torem prawa popytu i podaży – oszczędzają, gdzie się tylko da.

Od razu należy podkreślić, że guziki ozdobne nie stworzą z tzw. „łachów” prawdziwej, eleganckiej odzieży. Są przepaście, których nie da się zasypać i to jest jedna z nich. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że to, co w sklepie winno być klasą premium, często ma z nią niewiele wspólnego. I w tym przypadku, zmiana guzików plastikowych na ich bardziej eleganckie formy, jest jak najbardziej wskazana.

Który guzik wybrać?

Można zaryzykować stwierdzenie, że rynek odzieżowy „guzikami stoi”. Zresztą nie ma w tym nic dziwnego, skoro klient może wybierać spośród:

– guzików plastikowych,
– guzików z masy perłowej.
– niezawodnych guzików z drewna,
– ekstrawaganckich guzików z łusek kokosów
– eleganckich guzików ze skóry,
– wytrzymałych, stalowych guzików,
– guzików szklanych (na specjalną okazję) itd.

Większość z tych guzików to – nie bójmy się tego słowa – produkty marki Premium, które będą pasować wyłącznie do ekskluzywnych ubrań. Jeśli dana odzież nas satysfakcjonuje, a jedynym przedmiotem, który w niej nie pasuje są np. guziki plastikowe, wystarczy je zmienić. Dla wprawnych rąk przyszycie nowych guzików nie powinno być problemem.

Jak łączyć guziki z określonymi rodzajami odzieży?

Doświadczony krawiec wie, jaki rodzaj guzika warto doszyć do określonego typu odzieży. Nadeszła pora, aby podzielić się tą wiedzą z innymi. Dzięki temu – kto wie – może uda się nam stworzyć kreację, która będzie wyglądać jak prawdziwe, stylistyczne dzieło sztuki?

– W przypadku tzw. tkanin cienkich, czyli lekkiego jedwabiu lub uszlachetnionej bawełny, warto zastosować guziki wykonane z masy perłowej lub szkła.
– Tkaniny cięższe, czyli dzianina wełniana i bawełniana, stworzą idealne połączenie z guzikami wykonanymi ze skóry, drewna, a nawet z łuski kokosa. Ta sama zasada dotyczy popularnego tweedu, który z powodzeniem można łączyć z guzikami metalowymi.
– Kostiumy przeznaczone na formalne spotkania, które zostały wykonane z jednolitych i gładkich odmian wełny, można wzbogacić niecodzienne prezentującymi się guzikami drewnianymi. Ważne, aby guziki te miały atrakcyjne, lekko połyskujące i gładkie wykończenie.
– W przypadku formalnych koszul i kostiumów, obowiązkowo należy postawić na specjalne, eleganckie guziki z czterema dziurkami. Warto również zadbać o to, aby ich krawędź wykończona była za pomocą frezu.
– Codzienne, tweedowe kostiumy należy przyozdobić matowymi guzikami wykonanymi z corozo (palma rodem z Kolumbii). Można też postawić na guziki wykonane z metalu lub skóry. Zaleca się jednak, aby ich powierzchnia była lekko szorstka.
– W przypadku płaszczy warto postawić na kombinację prostych i ozdobnych guzików. Większość z nich jest zaprojektowana w ten sposób, by ich poły zasłaniały większość guzików. Jedynym wyjątkiem jest – umieszczony na górze – guzik ozdobny, który wyróżnia się przepiękną stylizacją. Warto jednak pamiętać, że nawet najpiękniejsze guziki nie powinny przysłaniać tego, co najważniejsze, czyli stylizacji głównego ubioru.

Oryginalne rodzaje guzików – kiedy warto na nie postawić?

Tani guzik plastikowy nigdy nie będzie oryginalnym, a zarazem wyjątkowym detalem. Inaczej sytuacja wygląda z guzikami szklanymi, a także powlekanymi materiałem. Kiedy warto na nie postawić?

  1. Guziki szklane (opcjonalnie z ornamentem) wyróżniają się specyficzną, mocno błyszczącą powierzchnią. Dlatego przyszycie ich do standardowej, prostej bluzki koszulowej (wykonanej z uszlachetnionej bawełny), sprawi, że stanie się ona odzieżą typowo wizytową.
  2. W przypadku guzików powlekanych materiałem sprawa wygląda nieco inaczej. Zwykle nie stosuje się ich na odzieży formalnej i biznesowej. Ich obecność mogłaby bowiem obniżyć rangę odzieży, a tego z pewnością nie chcemy. Guziki pokryte warstwą materiału nie sprawdzą się wszędzie, ale jest jeden wyjątek – odzież vintage. Z nią zawsze prezentują się one najlepiej!
  3. Tak zwane guziki „na uszku” to najczęściej guziki ozdobne. Nie posiadają one charakterystycznych dziurek, aczkolwiek mimo to i tak zwracają na siebie uwagę.

Podsumowując, guzik guzikowi nierówny. Ale dzięki guzikom z najwyższych półek, można podnieść rangę noszonej odzieży. Dlatego nie warto bać się plastikowych guzików, gdyż można je łatwo zmienić na tzw. lepszy model.

Partnerem artykułu jest sklep pasmanteriapasja.pl, oferujący szeroki wybór guzików.

Bluzy dresowe damskie i męskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *